Особливості інкубації гусячих та качиних яєць
1. Режим охолодження повітряний – при відкритій кришці інкубатора два рази на день по 10 хвилин вранці і ввечері:
Гуси: з 2 по 30 день
Качки: з 2 по 14 день
З 15 по 28 день для качок сухе охолодження не проводити.
2.Режим охолодження вологий – викласти яйця на серветку або рушник, збризнути їх водою кімнатної температури і укласти через 5 хвилин в інкубатор.
Гуси: з 7 по 14 день ……… один раз на день
з 15 по 26 день ……… два рази на день
з 27 по 29 день ……… через кожні 4 години (3 – 4 рази в день)
Качки: з 3 по 14 день …….. один раз на день
з 15 по 28 день ……. два рази на день – тільки вологий.
Загальний час комбінованого (повітряного і вологого) режиму – до 15 хв.
3.Режим повітряного обміну (вентиляції)
Після закінчення 2 днів з початку інкубації – відкрити одну червону заглушку малого діаметра (для всіх видів птахів).
Для гусей і качок з 15 дня – відкрити дві заглушки малого діаметра.
Під час масового прокльовування і виведення – відкрити всі три заглушки.
Правильний підбір яєць для інкубації.
Успіх інкубації залежить від якості яєць.
Перш ніж закладати яйця в інкубатор або під квочку, необхідно дотримуватися певних правил, тому що не кожне яйце придатне для інкубації.
Яйця з гнізд повинні зніматися протягом одного-двох годин після знесення, а в холодну пору – через кожні півгодини.
Перші два яйця, знесені гускою, як правило, незапліднені. Але виймати їх із гнізда не рекомендується, тому що гуска може його покинути.
Після знесення яйце остигає і його вміст стискається. У тупому кінці яйця утворюється повітряна камера і за рахунок цього створюється різниця тиску зовні і всередині яйця.
Якщо гніздо брудне, то через пори шкаралупи за рахунок різниці тисків, засмоктується брудне повітря разом з мікробами і спорами цвілі, які можуть викликати псування яйця і загибель зародка при інкубації. Тому в гніздах треба частіше міняти підстилку і проводити дезінфекцію. Щоб уникнути проникнення мікробів і цвілі всередину яйця їх бажано обробити розчином антисептика «Бровадез-плюс» в перші дві години після знесення, шляхом занурення в розчин і не витирати.
Зберігати яйця потрібно при температурі +10 … 15 С.
Качині яйця потрібно зберігати в нахиленому або вертикальному положенні, гострим кінцем вниз.
Гусячі – горизонтально, повертаючи їх один раз в день на 900 (на чверть яйця). У процесі зберігання яйце старіє і в ньому відбуваються незворотні якісні зміни, що знижують виводимість.
У перші дні зберігання старіння яйця йде повільно, але далі швидко наростає і відсоток виводимості пташенят різко знижується.
Без шкоди для якості, яйця можна зберігати після знесення не більше:
6 днів – курячі та індичі;
8 днів – качині;
10 днів – гусячі.
В першу чергу, для інкубування, яйця відбираються за зовнішнім виглядом: чисті, правильної форми, однакової середньої величини. Дрібні і великі яйця закладати не рекомендується. На шкаралупі яєць не повинно бути наростів і, так званих, «мармурових плям», що говорить про нерівномірність вмісту кальцію і товщини шкаралупи.
Відібрані за зовнішнім виглядом яйця бажано перевірити на овоскопі (прилад для просвічування яєць і визначення їх якості).
Овоскопування перед інкубацією дозволяє відбракувати до 10% яєць, з яких пташенята не виведуться. Це яйця зі збільшеною повітряною камерою (старі яйця) з мікротріщинами шкаралупи, яйця-«Красюки» – з розривом оболонки жовтка або «стусани» – з темними ділянками під шкаралупою або повністю затемненим яйцем, внаслідок поразки цвіллю. У повноцінному яйці шкаралупа повинна рівномірно просвічуватись, повітряна камера невелика і розташовується на тупому кінці або трохи зміщена в бік.
Білок прозорий, без сторонніх включень. Жовток повинен розташовуватися по центру яйця і при обертанні яйця на овоскопа повільно відходити від свого початкового положення.
При інкубування яйця бажано переглядати на овоскопі 2-3 рази від початку закладки.
– Перший раз на 8 … 10 день;
– Другий раз на 12 … 14 день;
– Втретє на 18 … 27 день. (Перша цифра для курей, друга для гусей).
Неякісні яйця необхідно видалити з інкубатора, зменшивши таким чином вірогідність бактеріального зараження інших яєць і збільшивши в кінцевому підсумку відсоток виведення.
Стадії розвитку ембріона в яйці